TPSMP8.2AHE3/84A
Vishay Precision Group
TPSMP8.2AHE3/84A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPSMP8.2AHE3/84A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPSMP8.2AHE3/84A
Manufacturer Vishay Semiconductor
Description Tvs 300W 8.2V 5% Undir DO220AA
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 9114 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):7.02V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:12.1V
Voltage - Breakdown (Min):7.79V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:DO-220AA (SMP)
Series:Automotive, AEC-Q101, PAR®, eSMP®
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:300W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-220AA
Operating Temperature:-65°C ~ 185°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):24.8A