TPSMC36CA-VR
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPSMC36CA-VR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPSMC36CA-VR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPSMC36CA-VR |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse |
| Description | TPSMC Series Surface Mount, 1500W TVS Diode-AEC-Q101 Qualified, 36V, 58.10V, DO-214AB, RoHS |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.289 | $0.261 | $0.235 | $0.23 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 30.8V |
|---|---|
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 49.9V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 34.2V |
| Type: | Zener |
| Supplier Device Package: | DO-214AB (SMCJ) |
| Series: | Automotive, AEC-Q101, TPSMC |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 30.5A |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPSMC36CA-VR, use the request quote form to request TPSMC36CA-VR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPSMC36CA-VR.The price and lead time for TPSMC36CA-VR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPSMC36CA-VR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

