TPSMB8.2A/1
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPSMB8.2A/1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPSMB8.2A/1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPSMB8.2A/1 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Description | TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC SMB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.241 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 1 |
|---|---|
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 7.79V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 7.02V |
| Voltage - Breakdown: | DO-214AA (SMBJ) |
| Type: | Zener |
| Series: | PAR® |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Ripple Current - Low Frequency: | General Purpose |
| Power Line Protection: | 600W |
| Power - Peak Pulse: | 49.6A |
| Polarization: | DO-214AA, SMB |
| Other Names: | TPSMB8.2A TPSMB8.2A-ND |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 185°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | TPSMB8.2A/1 |
| Description: | TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC SMB |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 12.1V |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Bidirectional Channels: | No |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPSMB8.2A/1, use the request quote form to request TPSMB8.2A/1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPSMB8.2A/1.The price and lead time for TPSMB8.2A/1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPSMB8.2A/1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

