TPSMB540CA-A
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPSMB540CA-A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPSMB540CA-A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPSMB540CA-A |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse |
| Description | Tvs Diode, 600W, 460V, Bidir, Do-214Aa Rohs Compliant: Yes |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.457 | $0.412 | $0.372 | $0.364 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 460V |
|---|---|
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 740V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 513V |
| Type: | Zener |
| Supplier Device Package: | DO-214AA (SMBJ) |
| Series: | Automotive, AEC-Q101, TPSMB |
| Power Line Protection: | No |
| Power - Peak Pulse: | 600W |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | DO-214AA, SMB |
| Other Names: | F10374CT |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 800mA |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Applications: | Automotive |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPSMB540CA-A, use the request quote form to request TPSMB540CA-A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPSMB540CA-A.The price and lead time for TPSMB540CA-A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPSMB540CA-A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

