TPSD227K010R0040
AVX Corporation
TPSD227K010R0040
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPSD227K010R0040 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPSD227K010R0040
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP TANT 220UF 10V 10% 2917
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 3 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Type:Molded
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:TPS
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:478-9181-6
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Manufacturer Size Code:D
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.122" (3.10mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):40 mOhm
Detailed Description:220µF Molded Tantalum Capacitors 10V 2917 (7343 Metric) 40 mOhm
Capacitance:220µF