TPSB225K025R2500
AVX Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPSB225K025R2500 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPSB225K025R2500 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPSB225K025R2500 |
|---|---|
| Manufacturer | AVX Corporation |
| Description | CAP TANT 2.2UF 10% 25V SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.281 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 25V |
|---|---|
| Type: | Molded |
| Tolerance: | ±10% |
| Size / Dimension: | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) |
| Series: | TPS |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1411 (3528 Metric), 1210 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Manufacturer Size Code: | B |
| Lifetime @ Temp.: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.083" (2.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 2.5 Ohm |
| Detailed Description: | 2.2µF Molded Tantalum Capacitors 25V 1411 (3528 Metric), 1210 2.5 Ohm |
| Capacitance: | 2.2µF |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPSB225K025R2500, use the request quote form to request TPSB225K025R2500 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPSB225K025R2500.The price and lead time for TPSB225K025R2500 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPSB225K025R2500.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
