TPS92518PWPR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS92518PWPR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPS92518PWPR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPS92518PWPR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 42-V Dual buck LED controller with SPI interface, analog and PWM dimming 24-HTSSOP -40 to 125 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.454 | $1.313 | $1.184 | $1.158 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Min): | 6.5V |
|---|---|
| Voltage - Supply (Max): | 42V |
| Voltage - Output: | - |
| Type: | DC DC Controller |
| Topology: | Step-Down (Buck) |
| Supplier Device Package: | 24-HTSSOP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Outputs: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | No |
| Frequency: | 2MHz |
| Dimming: | Analog, PWM |
| Detailed Description: | LED Driver IC 2 Output DC DC Controller Step-Down (Buck) Analog, PWM Dimming 24-HTSSOP |
| Current - Output / Channel: | - |
| Applications: | LED Lighting |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPS92518PWPR, use the request quote form to request TPS92518PWPR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS92518PWPR.The price and lead time for TPS92518PWPR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS92518PWPR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
