TPS7A4901DRBR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS7A4901DRBR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPS7A4901DRBR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPS7A4901DRBR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC REG LDO ADJ 0.15A 8SON / LDO Regulator Pos 1.194V to 33V 0.15A 8-Pin VSON EP T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.853 | $1.673 | $1.509 | $1.476 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.45V @ 1A |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.194V |
| Voltage - Output (Max): | 33V |
| Voltage - Input (Max): | 35V |
| Supplier Device Package: | 8-SON (3x3) |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 8-VDFN Exposed Pad |
| PSRR: | 78dB (1kHz) |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 296-42154-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.194 V ~ 33 V 150mA 8-SON (3x3) |
| Current - Supply (Max): | 800µA |
| Current - Quiescent (Iq): | 100µA |
| Current - Output: | 150mA |
| Control Features: | Enable |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPS7A4901DRBR, use the request quote form to request TPS7A4901DRBR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS7A4901DRBR.The price and lead time for TPS7A4901DRBR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS7A4901DRBR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
