TPS74801RGWR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS74801RGWR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPS74801RGWR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPS74801RGWR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC REG LDO ADJ 1.5A 20VQFN / LDO Regulator Pos 0.8V to 3.3V 1.5A 20-Pin VQFN EP T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.48 | $1.336 | $1.205 | $1.179 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.16V @ 1.5A |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.8V |
| Voltage - Output (Max): | 3.6V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Supplier Device Package: | 20-VQFN (5x5) |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 20-VQFN Exposed Pad |
| PSRR: | 50dB ~ 30dB (1kHz ~ 300kHz) |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 296-21977-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.8 V ~ 3.6 V 1.5A 20-VQFN (5x5) |
| Current - Output: | 1.5A |
| Control Features: | Enable, Power Good, Soft Start |
| Base Part Number: | TPS74801 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPS74801RGWR, use the request quote form to request TPS74801RGWR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS74801RGWR.The price and lead time for TPS74801RGWR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS74801RGWR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
