TPS74401KTWT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS74401KTWT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPS74401KTWT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPS74401KTWT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | LDO Regulator Pos 0.796V to 3.6V 3A 8-Pin(7+Tab) TO-263 T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.766 | $2.497 | $2.252 | $2.203 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.24V @ 3A |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.8V |
| Voltage - Output (Max): | 3.6V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Supplier Device Package: | DDPAK/TO-263-7 |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA |
| PSRR: | 73dB ~ 50dB (1kHz ~ 800kHz) |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 296-21507-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.8 V ~ 3.6 V 3A DDPAK/TO-263-7 |
| Current - Output: | 3A |
| Control Features: | Enable, Power Good, Soft Start |
| Base Part Number: | TPS74401 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPS74401KTWT, use the request quote form to request TPS74401KTWT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS74401KTWT.The price and lead time for TPS74401KTWT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS74401KTWT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
