TPS7301QPWR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS7301QPWR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPS7301QPWR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPS7301QPWR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC REG LIN POS ADJ 500MA 20TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.21V @ 200mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.2V |
| Voltage - Output (Max): | 9.75V |
| Voltage - Input (Max): | 10V |
| Supplier Device Package: | 20-TSSOP |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| PSRR: | 68dB (100Hz) |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | TPS7301QPWRG4 TPS7301QPWRG4-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 9.75 V 500mA 20-TSSOP |
| Current - Quiescent (Iq): | 250µA |
| Current - Output: | 500mA |
| Control Features: | Enable |
| Base Part Number: | TPS7301 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPS7301QPWR, use the request quote form to request TPS7301QPWR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS7301QPWR.The price and lead time for TPS7301QPWR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS7301QPWR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
