TPS717285DCKR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS717285DCKR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPS717285DCKR
Manufacturer N/A
Description 150-mA, high-PSRR, low-IQ, low-dropout voltage regulator with enable 5-SC70 -40 to 125
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 37769 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.3V @ 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed):2.85V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):6.5V
Supplier Device Package:SC-70-5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
PSRR:70dB ~ 45dB (100Hz ~ 1MHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:296-19649-1
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 150mA SC-70-5
Current - Quiescent (Iq):100µA
Current - Output:150mA