TPS715A33DRBR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS715A33DRBR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPS715A33DRBR
Manufacturer N/A
Description 80-mA, 24-V, ultra-low-IQ, low-dropout voltage regulator 8-SON -40 to 125
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 29985 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):1.12V @ 80mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):24V
Supplier Device Package:8-SON (3x3)
Series:-
Protection Features:Over Current, Reverse Polarity
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-VDFN Exposed Pad
PSRR:60dB (100kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:296-41767-2
TPS715A33DRBR-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2 (1 Year)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 80mA 8-SON (3x3)
Current - Supply (Max):5.8µA
Current - Quiescent (Iq):4.2µA
Current - Output:80mA