TPS71501DCKR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS71501DCKR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPS71501DCKR
Manufacturer N/A
Description 50-mA 24-V ultra-low-IQ low-dropout (LDO) voltage regulator 5-SC70 -40 to 125
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 43243 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.75V @ 50mA
Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
Voltage - Output (Max):15V
Voltage - Input (Max):24V
Supplier Device Package:SC-70-5
Series:-
Protection Features:Over Current
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
PSRR:60dB (100kHz)
Output Type:Adjustable
Output Configuration:Positive
Other Names:296-12957-2
TPS71501DCKR/2801
TPS71501DCKR/2801-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 15 V 50mA SC-70-5
Current - Quiescent (Iq):4.2µA
Current - Output:50mA