TPS65561RGTR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS65561RGTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPS65561RGTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPS65561RGTR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Integrated photo flash charger and IGBT driver with 2.2A Iout 16-VQFN -35 to 85 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.141 | $1.03 | $0.929 | $0.909 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 4 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 16-QFN (3x3) |
| Series: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Other Names: | 296-21618-1 |
| Operating Temperature: | -35°C ~ 70°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Photoflash Capacitor Charger, Xenon PMIC 16-QFN (3x3) |
| Current - Supply: | 1.3mA |
| Base Part Number: | TPS65561 |
| Applications: | Photoflash Capacitor Charger, Xenon |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPS65561RGTR, use the request quote form to request TPS65561RGTR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS65561RGTR.The price and lead time for TPS65561RGTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS65561RGTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
