TPS65010RGZR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS65010RGZR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPS65010RGZR
Manufacturer N/A
Description Multi-Channel 1-Cell Li-Ion PMIC USB/AC Charger, 2DC/DC, 2 LDOs, I2C interface in QFN-48
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 12581 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Max):5.5V
Supplier Device Package:48-VQFN (7x7)
Series:-
Programmable Features:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:48-VFQFN Exposed Pad
Other Names:296-15241-2
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Cells:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):2 (1 Year)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Interface:I²C, USB
Fault Protection:Over Temperature
Detailed Description:Charger IC Lithium Ion/Polymer 48-VQFN (7x7)
Current - Charging:Constant - Programmable
Charge Current - Max:500mA
Battery Pack Voltage:4.2V