TPS40075EVM-001
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS40075EVM-001 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPS40075EVM-001
Manufacturer N/A
Description EVAL MODULE FOR TPS40075-001
Lead Free Status / RoHS Status Not applicable / Not applicable
In stock 2 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Output:1.5V
Voltage - Input:10 V ~ 14 V
Utilized IC / Part:TPS40075
Supplied Contents:Board(s)
Series:-
Regulator Topology:Buck
Outputs and Type:1, Non-Isolated
Other Names:296-31152
TPS40075EVM-001-ND
TPS40075EVM001
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:42 Weeks
Main Purpose:DC/DC, Step Down
Frequency - Switching:400kHz
Detailed Description:TPS40075 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board
Current - Output:15A