TPS40055PWP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS40055PWP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPS40055PWP
Manufacturer N/A
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 11191 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):8 V ~ 40 V
Topology:Buck
Synchronous Rectifier:Yes
Supplier Device Package:16-HTSSOP
Series:-
Serial Interfaces:-
Packaging:Tube
Package / Case:16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Output Configuration:Positive
Other Names:296-17510
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Outputs:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):2 (1 Year)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Function:Step-Down
Frequency - Switching:Up to 1MHz
Duty Cycle (Max):94%