TPS40053QPWPRQ1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS40053QPWPRQ1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPS40053QPWPRQ1
Manufacturer N/A
Description IC REG CTRLR BUCK 16HTSSOP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):8 V ~ 40 V
Topology:Buck
Synchronous Rectifier:Yes
Supplier Device Package:16-HTSSOP
Series:Automotive, AEC-Q100
Serial Interfaces:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Output Type:Transistor Driver
Output Phases:1
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Outputs:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):2 (1 Year)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Function:Step-Down
Frequency - Switching:Up to 1MHz
Duty Cycle (Max):94%