TPS40052PWPR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS40052PWPR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPS40052PWPR
Manufacturer N/A
Description DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 10V to 40V Input 16-Pin HTSSOP EP T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 12248 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):10 V ~ 40 V
Topology:Buck
Synchronous Rectifier:Yes
Supplier Device Package:16-HTSSOP
Series:-
Serial Interfaces:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Output Type:Transistor Driver
Output Phases:1
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Outputs:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):2 (1 Year)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Function:Step-Down
Frequency - Switching:100kHz ~ 1MHz
Duty Cycle (Max):94%