TPS2010DG4
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPS2010DG4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPS2010DG4
Manufacturer N/A
Description IC 0.4A PWR DIST SWITCH 8-SOIC
(In US Dollars)
225 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):Not Required
Voltage - Load:2.7 V ~ 5.5 V
Switch Type:General Purpose
Supplier Device Package:8-SOIC
Series:-
Rds On (Typ):75 mOhm
Ratio - Input:Output:1:1
Packaging:Tube
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output Type:N-Channel
Output Configuration:High Side
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Outputs:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Interface:On/Off
Input Type:Non-Inverting
Features:-
Fault Protection:Current Limiting (Fixed), Over Temperature
Current - Output (Max):200mA