TPMU158K002R0023
AVX Corporation
TPMU158K002R0023
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPMU158K002R0023 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPMU158K002R0023
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP TANT 1500UF 2.5V 10% 2924
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 400 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:2.5V
Type:Molded
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Series:TPM
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:2924 (7361 Metric)
Other Names:478-11331-6
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Manufacturer Size Code:U
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.169" (4.30mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):23 mOhm @ 100kHz
Detailed Description:1500µF Molded Tantalum Capacitors 2.5V 2924 (7361 Metric) 23 mOhm @ 100kHz
Capacitance:1500µF