TPME336K035R0065
AVX Corporation
TPME336K035R0065
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPME336K035R0065 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPME336K035R0065
Manufacturer AVX
Description CAP TANT 33UF 35V 10% 2917
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 4500 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Type:Molded
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:TPM
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:478-3307-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Manufacturer Size Code:E
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.169" (4.30mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):65 mOhm
Detailed Description:33µF Molded Tantalum Capacitors 35V 2917 (7343 Metric) 65 mOhm
Capacitance:33µF