TPMD477K006R0030
AVX Corporation
TPMD477K006R0030
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPMD477K006R0030 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPMD477K006R0030
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 926 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Molded
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:TPM
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Other Names:478-4632-6
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Height - Seated (Max):0.122" (3.10mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):30 mOhm
Detailed Description:470µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 2917 (7343 Metric) 30 mOhm
Capacitance:470µF