TPH3206PSB
Transphorm
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPH3206PSB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPH3206PSB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPH3206PSB |
|---|---|
| Manufacturer | Transphorm |
| Description | Ganfet N-ch 650V 16A TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $7.146 | $6.45 | $5.818 | $5.692 | ||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.6V @ 500µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±18V |
| Technology: | GaNFET (Gallium Nitride) |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 180 mOhm @ 10A, 8V |
| Power Dissipation (Max): | 81W (Tc) |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 720pF @ 480V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 6.2nC @ 4.5V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 8V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 650V |
| Detailed Description: | N-Channel 650V 16A (Tc) 81W (Tc) Through Hole TO-220AB |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 16A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPH3206PSB, use the request quote form to request TPH3206PSB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPH3206PSB.The price and lead time for TPH3206PSB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPH3206PSB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
