TPH-250
Bussmann (Eaton)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPH-250 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPH-250 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPH-250 |
|---|---|
| Manufacturer | Bussmann (Eaton) |
| Description | FUSE CRTRDGE 250A 170VDC CYLINDR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $163.74 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 170V |
|---|---|
| Size / Dimension: | 1.500" Dia x 1.252" L (38.10mm x 31.80mm) |
| Series: | Telpower® TPH |
| Response Time: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Bolt Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge |
| Features: | - |
| Current Rating: | 250A |
| Class: | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 100kA |
| Approvals: | CE, UR |
| Applications: | Telecom |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPH-250, use the request quote form to request TPH-250 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPH-250.The price and lead time for TPH-250 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPH-250.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
