TPC8A05-H(TE12L,QM
Toshiba Semiconductor and Storage
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPC8A05-H(TE12L,QM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPC8A05-H(TE12L,QM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPC8A05-H(TE12L,QM |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Description | Mosfet N-ch Sbd 30V 10A 8SOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.207 | $0.187 | $0.169 | $0.165 | ||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.3V @ 1mA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | 8-SOP (5.5x6.0) |
| Series: | U-MOSV-H |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 13.3 mOhm @ 5A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 1W (Ta) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.173", 4.40mm Width) |
| Other Names: | TPC8A05-H(TE12LQM TPC8A05HTE12LQM |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 1700pF @ 10V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 15nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | Schottky Diode (Body) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 30V |
| Detailed Description: | N-Channel 30V 10A (Ta) 1W (Ta) Surface Mount 8-SOP (5.5x6.0) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 10A (Ta) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPC8A05-H(TE12L,QM, use the request quote form to request TPC8A05-H(TE12L,QM pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPC8A05-H(TE12L,QM.The price and lead time for TPC8A05-H(TE12L,QM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPC8A05-H(TE12L,QM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
