TPC8066-H,LQ(S
Toshiba Semiconductor and Storage
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPC8066-H,LQ(S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPC8066-H,LQ(S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPC8066-H,LQ(S |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Description | MOSFET N-CH 30V 11A 8SOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.427 | |||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.3V @ 100µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | 8-SOP |
| Series: | U-MOSVII-H |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 16 mOhm @ 5.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 1W (Ta) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | TPC8066-HLQ(S TPC8066HLQS |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 1100pF @ 10V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 15nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 30V |
| Detailed Description: | N-Channel 30V 11A (Ta) 1W (Ta) Surface Mount 8-SOP |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 11A (Ta) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPC8066-H,LQ(S, use the request quote form to request TPC8066-H,LQ(S pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPC8066-H,LQ(S.The price and lead time for TPC8066-H,LQ(S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPC8066-H,LQ(S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
