TPC6010-H(TE85L,FM
Toshiba Semiconductor and Storage
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPC6010-H(TE85L,FM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TPC6010-H(TE85L,FM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TPC6010-H(TE85L,FM |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Description | MOSFET N-CH 60V 6.1A VS6 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.3V @ 100µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | VS-6 (2.9x2.8) |
| Series: | U-MOSVI-H |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 59 mOhm @ 3.1A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 700mW (Ta) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Other Names: | TPC6010-H(TE85LFM TPC6010HTE85LFM |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 830pF @ 10V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 12nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 60V |
| Detailed Description: | N-Channel 60V 6.1A (Ta) 700mW (Ta) Surface Mount VS-6 (2.9x2.8) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 6.1A (Ta) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TPC6010-H(TE85L,FM, use the request quote form to request TPC6010-H(TE85L,FM pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPC6010-H(TE85L,FM.The price and lead time for TPC6010-H(TE85L,FM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPC6010-H(TE85L,FM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
