TNPW040240K7BETD
Dale / Vishay
TNPW040240K7BETD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TNPW040240K7BETD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TNPW040240K7BETD
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 40.7K OHM 0.1% 1/16W 0402
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:TNPW
Resistance:40.7 kOhms
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)
Features:Military
Failure Rate:-
Detailed Description:40.7 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Military Thin Film