TMP461AIRUNR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TMP461AIRUNR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TMP461AIRUNR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TMP461AIRUNR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | High accuracy remote and local temperature sensor with pin-programmable bus address 10-QFN -40 to 125 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.828 | $0.747 | $0.674 | $0.659 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 1.7 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Test Condition: | -10°C ~ 100°C (-40°C ~ 125°C) |
| Supplier Device Package: | 10-QFN (2x2) |
| Series: | - |
| Sensor Type: | Digital, Local/Remote |
| Sensing Temperature - Remote: | -64°C ~ 191°C |
| Sensing Temperature - Local: | -40°C ~ 125°C |
| Resolution: | 11 b |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 10-WFQFN Exposed Pad |
| Output Type: | SMBus |
| Other Names: | 296-48719-6 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | One-Shot, Output Switch, Programmable Limit, Shutdown Mode, Standby Mode |
| Detailed Description: | Temperature Sensor Digital, Local/Remote -40°C ~ 125°C 11 b 10-QFN (2x2) |
| Accuracy - Highest (Lowest): | ±1°C (±1.25°C) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TMP461AIRUNR, use the request quote form to request TMP461AIRUNR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TMP461AIRUNR.The price and lead time for TMP461AIRUNR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TMP461AIRUNR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
