TMP431ADGKR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TMP431ADGKR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TMP431ADGKR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TMP431ADGKR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC Temp Sensor Digital Serial (2-WIRE) 8-PIN Vssop |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.91 | $0.821 | $0.741 | $0.725 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Test Condition: | 0°C ~ 100°C (-40°C ~ 125°C) |
| Supplier Device Package: | 8-VSSOP |
| Series: | - |
| Sensor Type: | Digital, Local/Remote |
| Sensing Temperature - Remote: | -64°C ~ 191°C |
| Sensing Temperature - Local: | -40°C ~ 125°C |
| Resolution: | 11 b |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type: | SMBus |
| Other Names: | 296-35981-1 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 127°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | One-Shot, Output Switch, Programmable Limit, Programmable Resolution, Shutdown Mode |
| Detailed Description: | Temperature Sensor Digital, Local/Remote -40°C ~ 125°C 11 b 8-VSSOP |
| Accuracy - Highest (Lowest): | ±1°C (±2.5°C) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TMP431ADGKR, use the request quote form to request TMP431ADGKR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TMP431ADGKR.The price and lead time for TMP431ADGKR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TMP431ADGKR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
