TMP411EDGKT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TMP411EDGKT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TMP411EDGKT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TMP411EDGKT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Remote and Local Temperature Sensor with N-Factor and Series-R Correction in MSOP-8 8-VSSOP -40 to 125 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.098 | $0.991 | $0.894 | $0.875 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Test Condition: | 15°C ~ 85°C (-40°C ~ 125°C) |
| Series: | - |
| Sensor Type: | Digital, Local/Remote |
| Sensing Temperature - Remote: | -64°C ~ 191°C |
| Sensing Temperature - Local: | -40°C ~ 125°C |
| Resolution: | 11 b |
| Output Type: | I²C/SMBus |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 127°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | One-Shot, Output Switch, Programmable Limit, Programmable Resolution, Shutdown Mode |
| Detailed Description: | Temperature Sensor Digital, Local/Remote -40°C ~ 125°C 11 b |
| Accuracy - Highest (Lowest): | ±1°C (±2.5°C) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TMP411EDGKT, use the request quote form to request TMP411EDGKT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TMP411EDGKT.The price and lead time for TMP411EDGKT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TMP411EDGKT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
