TMP236A2DCKR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TMP236A2DCKR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TMP236A2DCKR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TMP236A2DCKR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | ±2.0C analog output temperature sensor, with 19.5mV/C gain 5-SC70 -10 to 125 |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.242 | $0.218 | $0.197 | $0.193 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3.1 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Test Condition: | -10°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package: | SC-70-5 |
| Series: | - |
| Sensor Type: | Analog, Local |
| Sensing Temperature - Remote: | - |
| Sensing Temperature - Local: | -10°C ~ 125°C |
| Resolution: | 19.5mV/°C |
| Package / Case: | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Output Type: | Ratiometric, Voltage |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Temperature Sensor Analog, Local -10°C ~ 125°C 19.5mV/°C SC-70-5 |
| Accuracy - Highest (Lowest): | ±2°C |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TMP236A2DCKR, use the request quote form to request TMP236A2DCKR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TMP236A2DCKR.The price and lead time for TMP236A2DCKR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TMP236A2DCKR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
