TMOV14RP140E
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TMOV14RP140E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TMOV14RP140E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TMOV14RP140E |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Description | VARISTOR 220V 6KA DISC 14MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 600 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.829 | |||||
Specifications
Data sheet
| Varistor Voltage (Typ): | 198V |
|---|---|
| Varistor Voltage (Max): | 220V |
| Series: | TMOV® |
| RoHS Status: | Bulk |
| Polarization: | Disc 14mm |
| Orientation: | 1 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Ports: | 180VDC |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum DC Volts: | 140VAC |
| Maximum AC Volts: | 55J |
| Manufacturer Part Number: | TMOV14RP140E |
| Energy: | 6kA |
| Description: | VARISTOR 220V 6KA DISC 14MM |
| Current - Surge: | 242V |
| Capacitance @ Frequency: | 900pF @ 1MHz |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TMOV14RP140E, use the request quote form to request TMOV14RP140E pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TMOV14RP140E.The price and lead time for TMOV14RP140E depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TMOV14RP140E.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
