TMC5160-WA
TRINAMIC Motion Control GmbH
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TMC5160-WA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TMC5160-WA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TMC5160-WA |
|---|---|
| Manufacturer | TRINAMIC Motion Control GmbH |
| Description | STEPPER MOTOR CDRIVER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $8.65 | $7.785 | $7.093 | |||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | |||
| $6.401 | $5.882 | $5.363 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 8 V ~ 60 V |
|---|---|
| Voltage - Load: | 8 V ~ 60 V |
| Technology: | BCD MOS External Power MOSFETs |
| Supplier Device Package: | 48-QFN (8x8) |
| Step Resolution: | 1 ~ 1/256 |
| Series: | * |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Output Configuration: | Half Bridge (4) |
| Other Names: | 00-0162 1460-1273 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Motor Type - Stepper: | Bipolar |
| Motor Type - AC, DC: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | SPI, Step/Direction |
| Function: | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Detailed Description: | Bipolar Motor Driver BCD MOS External Power MOSFETs SPI, Step/Direction 48-QFN (8x8) |
| Current - Output: | 20A |
| Applications: | Industrial |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TMC5160-WA, use the request quote form to request TMC5160-WA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TMC5160-WA.The price and lead time for TMC5160-WA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TMC5160-WA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
