TMC0253R000FE02
Dale / Vishay
TMC0253R000FE02
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TMC0253R000FE02 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TMC0253R000FE02
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES CHAS MNT 3 OHM 1% 25W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 214 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Series:TMC
Resistance:3 Ohms
Power (Watts):25W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:TMC-25-3.0-1%
TMC25-3.0
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Height - Seated (Max):0.561" (14.25mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:3 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor