TMC005300R0FE02
Dale / Vishay
TMC005300R0FE02
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TMC005300R0FE02 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TMC005300R0FE02
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES CHAS MNT 300 OHM 1% 7.5W
(In US Dollars)
10 pcs30 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Size / Dimension:0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Series:TMC
Resistance:300 Ohms
Power (Watts):7.5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:TMC-5-300-1%
TMC5-300
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:25 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.335" (8.51mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:300 Ohms ±1% 7.5W Wirewound Chassis Mount Resistor