TM4C129ENCPDTT3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TM4C129ENCPDTT3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TM4C129ENCPDTT3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TM4C129ENCPDTT3 |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 128TQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 90 pcs | 180 pcs | 540 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $16.69 | $14.702 | $12.954 | $11.523 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.97 V ~ 3.63 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 128-TQFP (14x14) |
| Speed: | 120MHz |
| Series: | Tiva™ C |
| RAM Size: | 256K x 8 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Program Memory Size: | 1MB (1M x 8) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, Motion Control PWM, POR, PWM, WDT |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 128-TQFP |
| Other Names: | 296-43548 TM4C129ENCPDTT3-ND |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Number of I/O: | 90 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size: | 6K x 8 |
| Detailed Description: | ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 128-TQFP (14x14) |
| Data Converters: | A/D 20x12b |
| Core Size: | 32-Bit |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4F |
| Connectivity: | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TM4C129ENCPDTT3, use the request quote form to request TM4C129ENCPDTT3 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TM4C129ENCPDTT3.The price and lead time for TM4C129ENCPDTT3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TM4C129ENCPDTT3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
