TLV75728PDRVR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TLV75728PDRVR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TLV75728PDRVR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TLV75728PDRVR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC REG LINEAR 2.8V 1A 6WSON |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.37 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.65V @ 1A |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 2.8V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Supplier Device Package: | 6-WSON (2x2) |
| Series: | - |
| Protection Features: | Current Limit, Thermal Shutdown, UVLO |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 6-WDFN Exposed Pad |
| PSRR: | 52dB (1kHz ~ 1MHz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC 1 Output 1A 6-WSON (2x2) |
| Current - Supply (Max): | 40µA |
| Current - Output: | 1A |
| Control Features: | Enable |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TLV75728PDRVR, use the request quote form to request TLV75728PDRVR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TLV75728PDRVR.The price and lead time for TLV75728PDRVR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TLV75728PDRVR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
