TLV71210DSET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TLV71210DSET with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TLV71210DSET with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TLV71210DSET |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | IC REG LINEAR 1V 300MA 6WSON |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 250 pcs | 500 pcs | 1250 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.343 | $0.29 | $0.224 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | - |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Supplier Device Package: | 6-WSON (1.5x1.5) |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 6-WFDFN |
| PSRR: | 68dB (1kHz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 296-28442-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1V 300mA 6-WSON (1.5x1.5) |
| Current - Supply (Max): | 370µA |
| Current - Quiescent (Iq): | 55µA |
| Current - Output: | 300mA |
| Control Features: | Enable |
| Base Part Number: | TLV71210 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TLV71210DSET, use the request quote form to request TLV71210DSET pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TLV71210DSET.The price and lead time for TLV71210DSET depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TLV71210DSET.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
