TLV62568PDDCT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TLV62568PDDCT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TLV62568PDDCT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TLV62568PDDCT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | TLV62568 High-Efficiency Synchronous Buck DC-DC Converter Single Output 1A 2.5V to 5.5V 6-Pin TSOT-23 T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.546 | $0.493 | $0.445 | $0.435 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.6V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 5.5V |
| Voltage - Input (Min): | 2.5V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | TSOT-23-6 |
| Series: | - |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 296-47561-6 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 1.5MHz |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 1A SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Current - Output: | 1A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TLV62568PDDCT, use the request quote form to request TLV62568PDDCT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TLV62568PDDCT.The price and lead time for TLV62568PDDCT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TLV62568PDDCT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
