TLUG2400-ASZ
Vishay / Semiconductor - Opto Division
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TLUG2400-ASZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TLUG2400-ASZ
Manufacturer Vishay / Semiconductor - Opto Division
Description LED GREEN DIFFUSED 1.8MM T/H
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wavelength - Peak:565nm
Wavelength - Dominant:568nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.4V
Viewing Angle:40°
Supplier Device Package:1.8mm Miniplast
Size / Dimension:3.30mm L x 2.40mm W
Series:-
Package / Case:Radial
Mounting Type:Through Hole
Millicandela Rating:10mcd
Lens Transparency:Diffused
Lens Style/Size:Round with Domed Top, 1.80mm
Lens Color:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height (Max):3.60mm
Features:-
Detailed Description:Green 568nm LED Indication - Discrete 2.4V Radial
Current - Test:20mA