TLS205B0EJV33XUMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TLS205B0EJV33XUMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TLS205B0EJV33XUMA1
Manufacturer Infineon
Description TLS205B0 Series 3.3 V 500 mA Linear Voltage Post Regulator PG-DSO-8, e-Pad
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 36033 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.45V @ 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):20V
Supplier Device Package:PG-DSO-8, e-Pad
Series:Automotive, AEC-Q100
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
PSRR:65dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:TLS205B0EJV33XUMA1CT
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA PG-DSO-8, e-Pad
Current - Supply (Max):31mA
Current - Quiescent (Iq):60µA
Current - Output:500mA