TLP150R-96S48FJ
Astec America (Artesyn Embedded Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TLP150R-96S48FJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TLP150R-96S48FJ
Manufacturer Astec America (Artesyn Embedded Technologies)
Description AC/DC CONVERTER 48V 100W
(In US Dollars)
40 pcs
Data sheet
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:48V
Voltage - Isolation:4kV
Voltage - Input:85 ~ 264 VAC
Type:Open Frame
Size / Dimension:5.00" L x 3.00" W x 1.25" H (127.0mm x 76.2mm x 31.8mm)
Series:TLP150
Power (Watts):100W (150W Forced Air)
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Minimum Load Required:No
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Efficiency:84%
Detailed Description:Open Frame AC DC Converter 1 Output 48V 2.1A 85 ~ 264 VAC Input
Current - Output (Max):2.1A