TLE8366EV33XUMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
TLE8366EV33XUMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TLE8366EV33XUMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TLE8366EV33XUMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description IC REG BUCK 3.3V 1.8A 8DSO
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Min):4.75V
Voltage - Input (Max):45V
Topology:Buck
Synchronous Rectifier:No
Supplier Device Package:PG-DSO-8
Series:Automotive, AEC-Q100
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:SP000549726
TLE8366E V33
TLE8366E V33-ND
TLE8366E V33TR
TLE8366E V33TR-ND
TLE8366EV33XUMA1TR
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Function:Step-Down
Frequency - Switching:370kHz
Detailed Description:Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1.8A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Output:1.8A