TL5001AIP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TL5001AIP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TL5001AIP
Manufacturer N/A
Description DC DC Cntrlr Single-OUT PWM DC to DC Controller 3.6V to 40V Input 8-Pin PDIP Tube
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 20394 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3.6 V ~ 40 V
Topology:Buck, Boost, Flyback
Synchronous Rectifier:No
Supplier Device Package:8-PDIP
Series:-
Serial Interfaces:-
Packaging:Tube
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)
Output Type:Transistor Driver
Output Phases:1
Output Configuration:Positive
Other Names:296-10203-5
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Outputs:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Function:Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Frequency - Switching:20kHz ~ 500kHz
Duty Cycle (Max):100%