TJT5001R5J
Agastat Relays / TE Connectivity
TJT5001R5J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TJT5001R5J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TJT5001R5J
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 500W
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:12.99" L x 3.15" W (330.00mm x 80.00mm)
Series:TJT
Resistance:1.5 Ohms
Power (Watts):500W
Packaging:Bulk
Package / Case:Rectangular Case
Other Names:2176250-2
Operating Temperature:-25°C ~ 250°C
Mounting Feature:Screw Holes
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Style:Wire Leads
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:1.5 Ohms ±5% 500W Wirewound Chassis Mount Resistor