TJT170A0X43Z
GE Critical Power
TJT170A0X43Z
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TJT170A0X43Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TJT170A0X43Z
Manufacturer GE Critical Power
Description DC DC CONVERTER 0.6-1.5V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 23 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs24 pcs
48 pcs72 pcs120 pcs
Data sheet
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:0.6 ~ 1.5 V
Voltage - Input (Min):7V
Voltage - Input (Max):14V
Type:Non-Isolated PoL Module
Supplier Device Package:Module
Size / Dimension:2.12" L x 1.25" W x 0.55" H (53.8mm x 31.7mm x 13.9mm)
Series:TeraDLynx™ II
Packaging:Tray
Package / Case:38-DIP Module
Other Names:150049605
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Efficiency:92.6%
Detailed Description:Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.6 ~ 1.5 V 170A 7V - 14V Input
Current - Output (Max):170A