TJ2151820000G
Anytek (Amphenol Anytek)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TJ2151820000G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TJ2151820000G
Manufacturer Anytek (Amphenol Anytek)
Description TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Wire Strip Length:7-8mm
Wire Gauge or Range - mm²:0.34-2.5mm²
Wire Gauge or Range - AWG:12-24 AWG
Voltage - UL:300V
Voltage - IEC:300V
Type:Plug, Female Sockets
Torque - Screw:0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Termination Style:Screw
Series:TJ
Screw Size:M3
Positions Per Level:21
Plug Wire Entry:180°
Pitch:0.200" (5.08mm)
Packaging:Bulk
Other Names:TJ21518200J0G
TJ21518200J0G-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Number of Positions:21
Number of Levels:1
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Height:0.594" (15.09mm)
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic
Header Orientation:-
Features:Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Detailed Description:21 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Current - UL:20A
Current - IEC:20A